Resultat

BIS-2 uppfödargrupp


SKK ASKERSUND 2018


Eriksro Sweet Sugar, Eriksro Frostiga Sigge-Snygg, Eriksro Prince Caspian & Eriksro Bright Boromir
4 olika kombinationer där alla 4 är  CIB & NORD CH. 

Foto: Siv Kvarnström

Uppfödar & Avelsgrupper


I fyra nordiska länder har jag deltagit med uppfödargrupper som blivit BIR-uppfödargrupp, på flertalet små utställningar som grupp- och rasspecialer har jag också placerat min uppfödning bland de 4 bästa grupperna.
Hittills har jag bara deltagit med en Avelsgrupp och det var med min amerikanska import Arcticridge Talk To the Paw, men valde bort finaltävlingarna vad gäller de gångerna av olika anledningar men för mig är det hundens mående i fokus.

BIR-AVELSGRUPP


LIDKÖPING 2014

Vingheias Indra, Eriksro Bright Boromir, Eriksro Charmiga Betty, Eriksro Bright Star
samt avelshanen Arcticridge Talk To The Paw

Gruppen bestod av 3 olika kombinationer.

Eriksro Starka Zelena


NORD FI SE NO EE CH.
HEJW-15 FIJW-15 TLNCUPW-20 
RTK.1 RTK.2 RLD.N

Cremetoppen´s Herkules

Resultat  2021


12.09 Sandviken Sverige

(Griffon: Homem De Mello J)

BIR CACIB => C.I.B  Cremetoppen´s Herkules

BH-2 CERT  Eriksro Born To Be Wild

EXC.3  Cadogan Hula Hula


12.09 Sandviken Sverige

(Norsk Lundehund: Torbjörn Skaar)

CK BT-4 Boromir Nomii Nightfaxe


12.09 Borgå, Finland

(Norsk Lundehund: Marjatta Pylvänäinen-Suorsa)

BIR  CERT Boromir Nomii Nightfaxe

BT-2  Eriksro Starka Zelena


11.09 Kihniö, Finland

(Norsk Lundehund: Juha Putkonen)

BIR  Eriksro Starka Zelena

BT-2 CERT Boromir Nomii Nightfaxe

05.09 Tuusula, Finland
(Griffoner: Janette Fröberg)

EXC.1 Eriksro Magic Mr Gold

VG.1  Eriksro Born To Be Wild

(Norsk Lundehund: Johan Juslin)

BIR  Eriksro Starka Zelena

BT-2 CERT Boromir Nomii Nightfaxe
EXC.1 Lovunds Gustav


05.09 Ruovesi, Finland
(Petit Brabacon: Pirjo Aaltonen)

BIR CERT => FI CH.  Eriksro Magic Mr Gold
(Griffon belge: Paula Heikkinen-Lehkonen)

EXC.1  Eriksro Born To Be Wild

(Norsk Lundehund:  Antti Nieminen)

BIR  Eriksro Starka Zelena

BT-2 CERT Boromir Nomii Nightfaxe
G.1 Lovunds Gustav


4.9.-21 Hungary, Hodmezovasarhely
(
Linda Volarikova)
BIR CERT CACIB   Eriksro Rock My Queen


3.9.-21 Hungary, Hodmezovasarhely
(Sarközi Gyula)

 BIR CERT CACIB   Eriksro Rock My Queen


29.08 Gottåsa, Sverige
(Svensk lundehundspecial: Karin Sjöholm-Östlund)

BIR CERT => SE CH.  Eriksro Tuffa Victor (ägare: Eva Larsson)


15.08. Rihimäki, Finland
(Griffoner: Marja Talvitie)

EXC.1 Eriksro Magic Mr Gold

EXC.1  Eriksro Born To Be Wild

(Norsk Lundehund: Marja Talvitie)

BIR  Eriksro Starka Zelena

BT-2 CERT Boromir Nomii Nightfaxe
VG.1 Lovunds Gustav


14.08. Ikaalinen, Finland
(Griffoner: Janette Fröberg)

BIR CERT Eriksro Magic Mr Gold

EXC.1  Eriksro Born To Be Wild

(Norsk Lundehund: Jari Fors)

BIR  Eriksro Starka Zelena

EXC.1 Boromir Nomii Nightfaxe
VG.1 Lovunds Gustav


18.07 Narva, Estland

(Petit brabancon:  Jurate Butkiene)

BIM CACIB  Eriksro Rock My Queen


17.07 Narva, Estland

(Petit brabancon:  Rui Oliveira)

BT-2 Res-CACIB  Eriksro Rock My Queen


10.07  Oulu, Finland

(Petit Brabancon: Tino Pehar)

BIM CACIB => CIB  Eriksro Rock My Queen


03.07 Virolahti, Finland
(Griffoner: Kristiina Ahlberg)

BIM CERT Eriksro Magic Mr Gold

BIR CERT Eriksro Born To Be Wild

(Norsk Lundehund: Hanna-Riina Aho)

BIR CERT => FI CH  Eriksro Starka Zelena

BIR-valp   Boromir Nomii Nightfaxe


01.05 Rally-lydnad, Åland
(Taru Leskinen)

VOI  73p  Cremetoppen´s Herkules



Resultat  2020


19.09 Tallinn Nationell
(Petit Brabancon Irina Poletaeva)
CK BT-2 CERT => EE FI CH.  Eriksro Rock My Queen 


16.08 Härmä, Finland
(Matti Palojärvi)

BIR Eriksro Frostiga Sigge-Snygg

BIM CERT Eriksro Starka Zelena

VG.1 Lovunds Gustav


13.08 Helsingfors Internationell

(Norsk lundehund: Auli Haapiainen-Liikanen)
BIR CACIB Eriksro Frostiga Sigge-Snygg
CK BT-2 CERT Eriksro Starka Zelena
KEB Lovund´s Gustav
(Griffoner: Leni Finne)
BIR CACIB Cremetoppen´s Herkules

BIM CERT CACIB Eriksro Magic Miss Emma
CK BT-2 Res-Cert Res-Cacib Eriksro Rock My Queen
CK BT-3 Cadogan Hula Hula


12.08 Borgå Nationell
Norsk lundehund: Perttu Ståhlberg
BIR Eriksro Frostiga Sigge-Snygg
CK BH-2 CERT Lovund´s Gustav
BIM CERT Eriksro Starka Zelena

(Griffon belge & Griffon bruxellois: Saija Juutilainen)

CK BH-2 Cremetoppen´s Herkules
CK BT-2 Res-Cert  Eriksro Magic Miss Emma

VG.1 Eriksro Magic Mr Killian

(Petit brabancon: Kaisa Metteri-Gold)
EXC.1 Cadogan Hula Hula


02.08 Rally-lydnad, Åland
(Anna Klingenberg)

VOI 1:a plac   80p  Cremetoppen´s Herkules


01.08 Björneborg
(Norsk lundehund: Saara Sampakoski)
BIR CERT CACIB  Eriksro Starka Zelena
VG.1 Lovunds Gustav
(Griffoner: Juha Putkonen)

BIR CACIB Cadogan Hula Hula

VG.1 Cremetoppen´s Herkules

EXC.1 Eriksro Magic Mr Killian


16.02 Tallinn Winter Cup
BIR CACIB Cremetoppen´s Herkules
BIM CACIB Cadogan Hula Hula

EXC. 1 Aleta Boks Galaxy Star


15.02 Tallinn, Estland
(Erwin Manders)

BIR Cremetoppen´s Herkules
BIR CAC => EECH Cadogan Hula Hula
BIR CAC => EECH Aleta Boks Galaxy Star


09.02 Fredricia, Danmark
(Saija Juutilainen)
BIR CACIB Eriksro Tuffa Valdemar


19.01 Daugavpils, Latvia
BH-2 JCAC Eriksro Magic Mr Killian


18.01 Daugavpils, Latvia
BIR JCAC Eriksro Magic Mr Killian


Godkänt gångtest 2020
Eriksro Magic Miss Emma (griffon bruxellois)


Pga Covid-19 har resultatsidan varit sparsam under året.

Tack till er alla som har vågat er ut på banan och visat framtassarna, jag är otroligt stolt över er !!!!